Czujnik jakości powietrza
W ramach Porozumienia pomiędzy Gminą Węgorzyno a Wojewódzkim Funduszem Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, w sprawie dodatkowego finansowania dla najbardziej aktywnych gmin, wdrażających program priorytetowy "Czyste Powietrze" zakupiony został i zamontowany czujnik stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 wraz z tablicą multimedialną, wyświetlającą aktualne dane o stężeniu pyłów, temperaturę, ciśnienie.
Dane te będą również dostępne w ogólnopolskim systemie www.naszepowietrze.pl oraz na stronie internetowej Gminy Węgorzyno.
Koszt zakupu i montażu czujnika i tablicy: 16 125,30 złotych.
Kwota dofinansowania: 25 600,00 złotych.
Pył zawieszony, czyli PM (w skrócie od angielskiej nazwy Particulate Matter) to unoszące się w powietrzu drobne cząsteczki stałe albo krople cieczy. Jego pochodzenie może być naturalne (pyłem zawieszonym pochodzenia naturalnego jest np. popiół wulkaniczny lub pył mineralny) bądź związane z działalnością człowieka (taki pył powstaje w procesie spalania paliw oraz przekształceń innych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu).
Pyły zawieszone stanowią mieszaninę substancji organicznych i nieorganicznych. Często znajdują się w nich:
- wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – grupa obejmująca ponad 200 policyklicznych węglowodorów aromatycznych, z których znaczna część ma potwierdzone działanie rakotwórcze i toksyczne (najpopularniejszym, a zarazem najgroźniejszym WWA jest benzopiren),
- metale ciężkie, m.in. arsen, kadm, nikiel i ołów,
- furany,
- siarka,
- azbest.
Pyły zawieszone dzieli się na tzw. frakcje. Kryterium podziału stanowi tutaj rozmiar cząsteczek tworzących pył, dlatego wyróżniamy:
- pył PM10 – składa się z cząsteczek o średnicy do 10 μm,
- pył PM2,5 – złożony z cząsteczek o średnicy do 2,5 μm,
- pył PM1– złożony z cząsteczek o średnicy do 1 μm.
Symbol μm oznacza mikrometr, czyli jedną milionową metra.
W Polsce dopuszczalne średnie stężenie roczne zostało zwiększone:
- dla pyłu PM10 – do 40 µg/m³,
- dla pyłu PM2,5 – do 20 µg/m³.
Procesy spalania poza przemysłem to w głównej mierze niska emisja, czyli emisja zanieczyszczeń na wysokości do 40 m, pochodzących głównie z domowych pieców oraz lokalnych kotłowni.
Niska emisja obejmuje budynki wykorzystujące różne źródła ciepła, ale nie oznacza to, że każda metoda ogrzewania wytwarza taką samą ilość pyłów zawieszonych. Z powyższych danych wynika, że w Polsce dominują budynki z piecami i kotłami węglowymi, które wyróżniają się bardzo wysoką emisją pyłów zawieszonych. Nie oznacza to jednak, że węgiel sam w sobie odpowiada za zanieczyszczenia powietrza, ponieważ istotną rolę odgrywają tu także:
- wiek oraz stan techniczny pieców i kotłów (jedna piąta z nich ma 20 lub więcej lat),
- stosowanie taniego węgla o bardzo niskiej jakości węgla,
- brak umiejętności prawidłowego palenia (spalanie przeciwprądowe zamiast współprądowego),
- brak solidnej izolacji termicznej budynków, wymuszający zużywanie większych ilości paliwa,
- wrzucanie do pieca odpadów.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!